Chcete zářivé okrasné oblázky? Přečtěte si, jak je vyčistit

Starat se o zahradu a její květenu bereme jako samozřejmost. Ale co kamínky? Ty si přece zaslouží také naši péči a pozornost. Jak na jejich čištění se dozvíte v řádcích níže.

Starat se o zahradu a její květenu bereme jako samozřejmost. Ale co kamínky? Ty si přece zaslouží také naši péči a pozornost. Jak na jejich čištění se dozvíte v řádcích níže.

Znečištěné dekorační oblázky

Pokud vlastníte zahradu, tak je jistě její součástí nějaký ten kamenný prvek. Ať už jste zvolili dekorační oblázky ve skalkách nebo solitérní okrasné oblázky, setkáte se časem s tím, že se jejich vzhled začne měnit. A to většinou k nelibosti, protože povětrnostní vlivy si s nimi dokážou pěkně pohrát v negativním slova smyslu. Sníh, déšť, prach – všechny tyto vlivy znehodnocují oblázky vzhledově a dokonce může dojít i k mechanickému poškození.

Způsoby čištění oblázků

Patina, mech a lišejníky jsou nejčastější pokrývkou kamenů, kterou je potřeba očistit nebo alespoň eliminovat. Ne všichni mají s omšelostí oblázků problém a berou to spíš jako přirozený proces a kolorit zahrady. Ti, kterým nečistoty vadí, mají několik způsobů, jak se nelibého vzhledu zbavit. Jak tedy vrátit dekoračním oblázkům jejich alespoň přibližný původní obraz?

Hezky ručně

Nejsnadnějším způsobem je použití špachtle či motyčky a snaha mechanicky mech nebo jiné výrostky odstranit. To v tom lepším případě, kdy to jde snadno. Pokud jste majitelem vysokotlakého čističe, máte vyhráno. Tímto způsobem důkladně umyjete okrasné oblázky a zároveň se dostanete i do všech míst, které jsou zanesené prachem, smetím nebo listím. Opatrně na vápencové kamínky, které byste mohli čističem poškodit.

Alternativou je použití zahradního vysavače. Připravte se ale na zdlouhavou mravenčí práci. Pokud nemáte jiné možnosti, vezměte kbelík a houbičku a pomocí saponátu a kartáčku oblázky očistěte. Chcete-li se vyhnout saponátu, kupte v obchodě speciální přípravek na odstranění mechu.

Opatrně na chemii

Pokud se rozhodnete oblázky čistit chemickým způsobem, snažte se vyhnout silným přípravkům. Sice je to takřka bezpracné, zato si ale můžete kontaminovat celou zahradu nebezpečnými látkami. Vypálená místa v trávníku ničím neskryjete.

Zežloutnutí kamínků taky nevypadá hezky. Nejefektivnějším způsobem, jak oblázky budou zase zářit, je udělat jim dvoudenní lázeň ze silného solného roztoku. Na vodní řasu naopak platí ocet. Věnujte oblázkům svůj čas, odměnou vám bude krásně vypadající a čistá zahrada.

Kateřina Špunda
Autor

Kateřina Špunda

Katka se již od dětských let zajímá o přírodu a ekologii. Není tedy překvapením, že se z ní stal aktivní myslivec. Vzhledem k blízkému vztahu k lesu načerpala dostatek informací a zkušeností v oblasti těžby dřeva a jeho následnému zpracování. Díky tomu je člověkem na svém místě, který dokáže poradit se všemi otázkami, týkající se nejen dřeva, ale i briket a ostatních alternativních paliv na trhu.

Zájmy: myslivost, příroda, ekologie, les