Co je to vápenec a jak ho můžete využít v zahradě?
Vápenec je mnohdy přehlížený dar přírody. Nabízí nejen pevnost a trvanlivost, ale i neopakovatelný estetický zážitek v jednoduchosti monochromatického tónu.
Jak často se zastavíme, abychom obdivovali krásu obyčejného přírodního kamene? Vápenec je mnohdy přehlížený dar přírody. Nabízí nejen pevnost a trvanlivost, ale i neopakovatelný estetický zážitek v jednoduchosti monochromatického tónu. Jeho využití v zahradní architektuře přináší dotek elegance. V následujících řádcích je obsažený komplexní přehled, jak využít tyto dekorativní kameny ve své zahradě.
Seznamte se s vápencem
Vápenec je zpevněná karbonátová hornina, která vznikla přičiněním živých organismů z velmi dávných dob nebo chemickým srážením ve vysokých hloubkách. Původ lze přičítat uhličitanovým schránkám a kostrám mořských živočichů. Největší význam pro usazování vápence mají největší význam prvoci. Jsou sice drobní, ale nahromadili se v obrovském množství. Základním stavebním prvkem je kalcit CaCO3 v minimálním podílu 90 %. Při dlouhodobém vystavení vysokému tlaku a teplotě dojde k přeměně na mramor.
Zdroj: Freepik
Jak využít vápencové kameny v zahradě?
Jedním z nejpopulárnějších způsobů využití vápence v zahradách je tvorba pěšin a chodníků. Hodí se do samostatných a osluněných skalek. Rybníčky či vodopády vždy vytvoří okouzlující atmosféru. Obzvlášť s přidanými vápencovými kameny do blízkého okolí s navazující výsadbou rostlin. Okolí bazénu vydlážděné vápencem připomíná římské lázně. Vápenec je skvělým materiálem pro vytvoření suchých zídek, které lze navíc osadit suchomilnými rostlinami.
Jak ovlivňuje vápenec okolní prostředí?
Jedním ze zásadních faktorů pro zdraví a růst flóry je hodnota pH. Tento zpevněný sediment obsahuje vápník a občas v malém množství i hořčík. Oba prvky pomáhají neutralizovat kyselost půdy zvyšováním pH. Proto se tato hornina hodí do těžkých jílovitých půd. Vápenec se rozpouští velmi pomalu, což znamená, že jeho účinek na pH půdy je postupný a dlouhodobý. Tento proces je prospěšný pro specifickou vegetaci.
Kterým rostlinným druhům vyhovuje přítomnost vápence?
Buky preferují dobře odvodněný půdní profil s vápencem v podloží. Mnoho druhů javorů dobře prospívá v mírně zásaditých prostředí. Jsou to například babyka nebo klen. Jilmy preferují neutrální až zásadité zeminy. Mezi vápenomilné keře a polokeře jsou řazené růže, klematisy, pivoňky, z bylinek jsou to levandule či šalvěj. Je důležité zdůraznit, že u této flóry se potřeby mohou lišit v závislosti na specifickém druhu a odrůdě. Naopak azalky, borůvky a rododendrony preferují kyselé pH a vápenec by pro ně mohl být škodlivý.
Kde probíhá těžba vápence?
V naší oblasti je vápenec poměrně častou horninou. Vzhledem k jeho rozpustnosti v něm velmi často vznikají jeskyně. Ty jsou zařazené mezi chráněná území. Mezi nejznámější oblasti patří Český a Moravský kras. Ale pokud v blízkých oblastech nedošlo k vytvoření rozsáhlých podzemních dutin s krápníky, probíhá zde těžba kamene. Mezi nejvýznamnější vápencové lomy v ČR patří Čertovy schody u Berouna, nedaleký Kosov, neaktivní Velká Amerika, na Moravě Mokrá – Horákov u Brna, Vitošov nebo Kotouč u Štramberka.
Možnosti nákupu kamenů
Chcete si pořídit vápenec? Prodej funguje na více místech. V lomech pořídíte jak velké kameny, tak i drtě. Podobný sortiment je k nalezení ve stavebninách a zahradnických centrech. Z obou míst je možné odvézt surovinu na váhu - naloženou v přívěsném vozíku za autem. Ale když si chcete v klidu vybrat speciální kameny, je nejlepší volbou nákup na internetovém obchodě. Vybraný produkt dovezeme zdarma až před bránu vašeho domova. Součástí servisu bývá i odborné poradenství či pomoc s výpočtem požadovaného objemu.