Decentní oblázky na zahradu Nero Ebano

Černý oblázek s jeho hlubokými a tajemnými odstíny patří mezi oblíbené dekorační kameny. Nero Ebano dodá nádech luxusu každému pozemku. Znáte ho?

Černý oblázek s jeho hlubokými a tajemnými odstíny patří mezi oblíbené dekorační kameny. V zahradní architektuře je často propojením mezi elegancí a přírodními prvky. Oblázky na zahradu Nero Ebano přinesou na každý pozemek nádech luxusu a vytříbeného stylu. Své využití najde i v interiéru. Tento mramor je k dostání i v ostrohranné variantě.

Jakého efektu dosáhne černý oblázek?

Valounky Nero Ebano okamžitě upoutají pozornost svým vzhledem. Ohlazený povrch a intenzivní barva každého z nich působí moderně a zároveň nadčasově. V kombinaci se zelení zahrady vytváří nejen kontrastní, ale i harmonický efekt. Vyniká ve spojení se světle kvetoucími rostlinami. Ve slunečních paprscích se leskne a dodává zahradě živý a dynamický rozměr.

Zdroj: Freepik

Kam se hodí černý oblázek do zahrady?

Nero Ebano najde uplatnění v mnoha zahradních prvcích – od výplní cestiček a dalších pochozích ploch, přes estetické okraje jezírek, až po dekorativní výplně samostatných záhonů nebo ve společnosti flóry. Výborně se hodí do moderních zahrad s minimalistickým designem, ale může být také krásným doplňkem klasického stylu. Při osvitu slunečním světlem se rychle zahřívá samotný povrch mramoru a blízká vrstva vzduchu. Proto se umisťuje zpravidla do stínu nebo k vegetaci, která má v oblibě vyšší teploty.

Designový prvek Nero Ebano

Tento výrazný materiál je možné využít i jinde než na zahradě. Elegantně, stroze a decentně působí černý oblázek v moderním interiéru. Je vhodný jako podklad do podmisek květináčů, který napomáhá správnému odtoku vody. Lze jimi zasypat i povrchové okolí květin, ale zde je nutné jej pravidelně obměňovat, aby se na něm nesrážely zbytky hnojiva. Vhodně doplní i interiérové fontány nebo se hodí pro vyplnění skleněných váz.

Další možnosti využití Nero Ebano

Černošedou smuteční barvu lze považovat za nejvhodnější na dekorování hrobů a přilehlého okolí. Zajímavého efektu dosáhne kombinování různě velkých oblázků společně s ostrohrannými úlomky. Jejich pomocí se dá vytvořit iluze říčních toků nebo zvlněné krajiny. Výhodou je i rozehřívání slunečním svitem, protože zabrání růstu náletových dřevin a plevele.

Proč je tento zahradní oblázek černý?

Nero Ebano je mramor s původem v Alpách. Jedná se rekrystalizovaný mořský vápenec s vysokým podílem organické složky. Tato hmota se dlouhodobým vlivem vysokého tlaku a teploty přeměnila v temný blokový mramor. Na barvu má vliv zuhelnatění organické hmoty, která je zabudovaná ve struktuře a mezi jednotlivými zrnky CaCO3. Jde tedy o trvalé a přírodní zabarvení.

Jak se starat o temný mramor Nero Ebano?

V suchém stavu mají tyto valounky barvu na pomezí tmavě šedé až černé. Za deště se promění v lesklé a sytě černé kamínky. Jde o mrazuvzdorný materiál s minimem prasklin, proto je možné nechat jej celoročně pod vlivem počasí. Jako každý krystalický vápenec jsou černé oblázky Nero Ebano méně odolné vůči chemikáliím. A to platí i pro srážkovou vodu, která obsahuje různé sloučeniny. Proto je dobré jednou za měsíc prohrábnout povrch, aby nedošlo k jednostrannému získání patiny. Současně to zabrání růstu náletových dřevin.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy