Vážení zákazníci, vzhledem k aktuální složité povodňové situaci může dojít k prodloužení termínu dodání. Děkujeme za pochopení!

Druhy kamenů v ČR, které jsou vhodné do zahrady

Profesionální designéři vybírají ty nejlepší druhy kamenů, které jsou klíčové pro perfektní dekorování pozemků. Seznamte se s těmi nejlepšími materiály.

Zahrada je místem, kde příroda a lidská kreativita tvoří dokonalou symbiózu. Profesionální designéři vybírají ty nejlepší druhy kamenů, které jsou klíčové pro perfektní dekorování pozemků. V České republice jsme obdařeni širokou škálou krásných a odolných hornin, které se vyrovnají nebo dokonce předčí zahraniční zdroje. Seznamte se s těmi nejlepšími materiály pro okrasné zahrady s původem v našich lomech.

Král elegance mezi druhy kamenů v ČR

Mramor je často považovaný za symbol luxusu a trvalosti. Jde o ideální surovinu pro vytváření dominantních prvků v zahradě, jako jsou monolity či sochy. Jeho hladký povrch v oblázcích nebo rozeklané lámané kusy, přináší do zahradního prostoru výraznou eleganci. Hodí se jako náhrada mulčovací kůry v záhonech či do pochozích ploch. Metamorfovaný krystalický vápenec je odolný proti všem povětrnostním vlivům včetně mrazu.

Zdroj: Freepik

Kde se těží mramor?

Nejvýznamnější ložiska se nachází v Jeseníkách, Rychlebských horách, na Vysočině a ve středních Čechách. Mezi nejkvalitnější patří hornina z Horní Lipové nedaleko Jeseníku. Ve zdejším materiálu se střídají světle a tmavě šedé pruhy. Tato variace je pojmenovaná jako fládrovaný mramor. Jako slezská Carrara se označuje zdroj v Supíkovicích. Mezi velmi raritní patří sytý pomněnkově modrý mramor z Nedvědice u Pernštejna. Vyrábí se z něj dekorační předměty, jako jsou vázy či sošky a kabošony pro šperkařství.

Všestranný a rustikální pískovec

Různobarevně stmelená zrna křemene patří mezi oblíbené druhy kamene pro sochaře. Pískovec je často zvolen pro svou přírodní texturu a teplou barevnost, která se pohybuje od béžové po zemité odstíny. Je ideální pro vytváření cest a pěšinek z nášlapných kamenů. Velké bloky se hodí do schodů, zídek, na výrobu velkých květináčů a dalších strukturálních prvků v zahradě. Tento materiál je relativně snadno opracovatelný a integruje se dobře do všech zahradních stylů.

Ložiska pískovců

V Podhorním Újezdě u Hořic je tradičně využíván světlý a jemnozrnný pískovec, který je historicky používaný pro stavební a sochařské účely. Božanov v Broumovském výběžku má také kvalitní surovinu v hřejivých tónech, která je vysoce odolná vůči mechanické zátěži. Posledním významným aktivním místem s těžbou je kamenolom Bzová, kde se těží zlatavý karpatský pískovcový kámen.

Temná a užitečná kráska z našich hor

Břidlice je vynikající pro svou jedinečnou texturu a štípatelnost na velmi tenké a ploché kameny. Druhy břidlice v černošedé barvě se využívají pro tvorbu zahradních cest nebo pro stavbu rustikálních vodopádů. V minulosti se z ní vyráběly střešní tašky. Karbonské jílovo-prachové břidlice se lámou v Nízkém Jeseníku na několika místech v údolí Bystřičky nebo nedaleko Bruntálu. V oblasti Barrandienu mezi Plzní a Prahou je již zastavená těžba.

Z magmatu stvořený okrasný a funkční kámen

Čedič je v zahradním designu významným prvkem díky odolnosti a tmavě šedé barvě. Jeho robustní charakter z něj činí univerzální druh kamene pro různé zahradní aplikace, od dekorativních prvků po funkční cestičky z drcených kousků. Pro bazalt je charakteristická sloupcovitá odlučnost a vytváří pěti až šestiboké monolity, které dokonale nahradí sochu. Olivinické paleobazalty se v současnosti těží ve Smrčí u Semil. Další činné lokality alkalického čediče jsou v Českém středohoří.

Obyčejný vápenec s neobyčejnými vlastnostmi

Vápenec se řadí mezi sedimentární druhy kamenů. V zahradním designu je vysoko hodnocen pro svou jemnou šedou barvu a snadné zpracování. Má schopnost zvyšovat pH půdy, proto je atraktivní pro vápenomilné a suchomilné druhy rostlin ve skalkách. Tato surovina je užitečná v průmyslu pro výrobu vápna, omítek a v potravinářství. Většina jeskyní se nalézá ve vápencových horninách, jsou to zejména Český a Moravský kras. Nejaktivnější získávání suroviny probíhá u Berouna, v Práchovicích v Železných horách, v Mokré u Brna a ve Štramberku.

Druhy kamenů pro zahradu s původem v našich končinách

Každá z těchto hornin přináší do prostoru kolem domu svou jedinečnou estetiku a funkčnost. Pro zahradní designéry je důležité porozumět vlastnostem a možnostem využití těchto přírodních materiálů. Jen tehdy je možné vytvořit harmonické a vizuálně působivé zahradní kompozice.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy