Jak postavíte pískoviště na zahradě?

Zajímá vás, jak postavit pískoviště, aby bylo zcela bezpečné a vypadalo profesionálně? Přečtěte si tipy na jeho vybudování svépomocí.

Zajímá vás, jak postavit pískoviště, aby bylo zcela bezpečné a vypadalo profesionálně? Upřednostňujete vlastní výrobky před nákupem těch unifikovaných? V tom případě je vybudování pískoviště svépomocí to pravé pro vás. A samozřejmě potěšíte své děti. Pro ně je tento způsob zábavy důležitý jako přirozený způsob rozvoje motorických schopností a představivosti. A váš dobrý pocit z vlastní kvalitně odvedené práce je k nezaplacení.

Kam umístit pískoviště?

Jako u všech projektů si řádně rozmyslete, kde bude to pravé místo pro domácí pískoviště. Vyberte prostor s polostínem, kde vaší ratolesti nebude hrozit úpal, úžeh nebo spálení kůže od slunce. Samozřejmě je vhodná rovná plocha, ale zároveň by se v této oblasti neměla zadržovat voda. Doba vysychání písku po dešti by se prodloužila. Dětská pískoviště na zahradu umístěte tak, abyste měli z okna nebo terasy dobrý výhled a své nejdražší pod kontrolou.

Jak připravíte stavbu pískoviště?

V první řadě si rozmyslete rozměry. Běžné je pískoviště 200 x 200 mm pro dvě děti. Pokud máte samotnou slečnu či chlapce, většinou vystačí pískoviště 150 x 150 mm. Hloubka pískoviště závisí na preferencích vašich ratolestí. Některá dítka si ráda staví tunely pro autíčka, proto je nutné mít výšku písku alespoň 40 cm. Pro stavitele báboviček bude potřebná výroba pískoviště s menším zahloubením. Pokud už víte, kde a jak velký bude herní prostor, vykolíkujte si jeho přesné rozměry na svém pozemku. Odstraňte zeminu a pak se pusťte do kopání.

Jak nejjednodušeji postavit pískoviště?

Nejsnazší způsob, jak vyrobit dětské pískoviště, je ze dřeva. Jde o lehce dostupný přírodní materiál, se kterým se dobře pracuje. Je však nutné myslet i na kvalitní a voděodolnou povrchovou úpravu. Ta musí být současně i zdravotně nezávadná. Ideální jsou laky nebo ochranné oleje, které seženete ve specializovaných obchodech. Vždy je nejlepší volbou poradit se s odbornými prodejci a zvolit z aktuálního sortimentu. Tento nátěr pískoviště je nutné každoročně před sezónou obnovit a případně vyměnit prkna, která podlehla vlhkosti.

Zdroj: iStock

Alternativní materiál pro výrobu pískoviště

Pro výrobu můžete využít i zbytkový materiál z dílny nebo skladu, vznikne tak například pískoviště z palet. Dřevěné latě můžete také použít na lavičku nebo rohy na lemu pískoviště. Můžete tak snadno vytvořit i malinké pískoviště 140x140 mm, aniž byste zbytečně utráceli za materiál. Z palet vždy vybírejte kvalitní prkna. U obou druhů dřevěných pískovišť také dbejte na pevnost a vyztužení konstrukce. Pískoviště z tohoto materiálu má životnost průměrně 5 let.

Jak vyrobit pískoviště s betonovými základy?

Chcete mít hrací prostor pro vaše děti, který vydrží opravdu dlouhou dobu? Jde o nejnáročnější způsob, jak postavit pískoviště. Ale beton je trvanlivý a můžete jej po splnění účelu přeměnit v okrasný vyvýšený záhon, skleník nebo bazének. Při stavbě si nejdříve připravte základy a do nich vložte ztracené bednění a podélně uložené dráty o celkové výšce cca 60 cm, které vyplníte betonem. Základy musí být v hloubce minimálně 40 cm, kde už nepromrzá půda. Stěny zpevněte do středu vloženým tvrdým drátem a do rohů vložte navíc další ohnutý drát.

Posezení na dětském pískovišti

Když máte vytvořené základy pískoviště svépomocí, je potřeba dotvořit dřevěné posezení z fošen. Mohou být různé šířky a tloušťky, ale nejdůležitější je na nich pečlivé ohoblovaní a zahlazení smirkovým papírem. Nesmí z nich koukat ani jediná tříska. Také šrouby a hřebíky musí být dokonale zapuštěné, aby nedošlo k úrazu. Samozřejmostí je i zde voděodolný nátěr. Je vhodné blízké okolí herního prostoru vydláždit, lépe se vám bude zametat vynesený písek.

Závěrem: Pár tipů k tématu, jak postavit pískoviště

Vždy při výrobě pískoviště používejte čisté dřevo. Absolutně nevhodná je dřevotříska. Tato surovina se vlhkem rozpíná. Jako podklad pod písek do pískoviště vložte netkanou textilii, která zabrání prorůstání rostlin. Každé domácí pískoviště by mělo splňovat bezpečnostní standardy, jako je absence mezer mezi materiály. Vaše ratolest může do škvíry strčit prstíky, a pak hrozí úraz. Vyvarujte se ostrých rohů a trčících předmětů jako jsou dráty. V době vaší nepřítomnosti celý prostor zakrývejte, aby nedošlo k jeho znečištění volně žijícími živočichy.

Tip: Pískoviště máte postavené? Přečtěte si také, kde koupit písek do pískoviště a jaký písek do pískoviště vybrat.

A teď už stačí jen užívat tvoření, zábavy a smíchu s vašimi nejmenšími.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy