Použití křemičitého písku nejen na stavbě a v zahradě

Křemičitý písek má použití v širokém rozsahu ve vašem domově a nejen tam. Přečtěte si více o tom, kde a jak můžete křemičitý písek využít.

Křemičitý písek je název pro sediment s takřka stoprocentním obsahem křemene. Tento minerál o chemickém složení SiO2 je jedním z nejběžnějších na naší planetě. Ač se může zdát obyčejným, má výjimečné vlastnosti. Křemičitý písek má použití v širokém rozsahu ve vašem domově.

Křemen, křemičitý písek a geologie

Křemen je mechanicky a chemicky odolný, nepodléhá zvětrávání, a proto se často vyskytuje v sedimentech. Křemen je běžný, obsahuje ho většina hornin v litosféře. Při modelaci povrchu Země se povětrnostními vlivy dostává do sedimentárních hornin. Označení písek je pro sediment s frakcí 0/2, o převažující velikosti zrn 0,063–2 mm. V případě, že původní zvětrávaná hornina obsahovala vysoké množství křemene a vodní transport materiál dokonale vytřídil, nacházíme písek s vysokým obsahem SiO2, tedy křemičitý písek.

Široká škála použití

Křemičitý písek je skvělým pomocníkem v oblasti domu, zahrady a veřejných prostranství. Pro jeho použití je zásadní, aby byl suchý a dobře se zapracoval tam, kde je ho potřeba. Mokrý se lepí a ztrácí svou základní vlastnost - jemnost, díky které jej vpravíte do každé škvíry. Můžete jej použít jako okrasný pokryv větších ploch i na sportovištích. Pomocníkem je při spárování dlažby. Má i technické využití.

Zdroj: Freepik

Zlepšení kvality půdy

Křemičitý písek trávník a půdu pod ním odlehčí a dojde k rychlejšímu průsaku vody do spodních vrstev. Používá se často ke zkvalitnění zamokřených zemin s vysokým obsahem jílu v zahradách u soukromých domů i ve veřejných parcích. Do půdy lze jemný křemičitý písek vpravit už při výsevu trávy. Nebo je aplikace při vzrostlém trávníku možná za použití provzdušňovacích válců. V zahradě dekoruje větší plochy. Pod něj je vhodné poklást netkanou geotextilii jako prevenci zaplevelení. Skvěle vypadají pískem vysypané cestičky.

Využití pro sport

Křemičitý písek může být použit u trávníku fotbalových a golfových hřišť. Také syntetické travnaté povrchy vyžadují na zpevnění a úpravu proti uklouznutí pravidelný posyp. Hřiště pro plážový volejbal a fotbal se bez křemičitého písku neobejdou. Vhodný materiál je i v oblasti jezdectví, kdy je jeho minimální prašnost předurčením pro povrch jízdáren. Ti, kteří mají koně doma, ocení nižší cenu křemičitého písku, než je u all-weather povrchu.

Zdroj: Freepik

Výplň spár dlažby

Dokonalý je zásypový křemičitý písek jako vrchní vrstva podkladu pod dlažbu i pro vyplnění volných spár. Při dodržení pravidla suchého písku a zároveň i celého povrchu dlažby, vyplní každou škvíru beze zbytku. Pokud je křemičitý písek mokrý, lepí se a nedostane se do hloubky mezi dlaždice. Dobrý nápad je mít uschovanou malou rezervu na pozdější doplnění mezer, protože vlivem deště dříve nebo později písek sesedne.

Technické využití

Křemičitý písek na pískování je nejdostupnější a nejlevnější abrazivum. Vhodný je pro tryskové čištění povrchů kovů, zdiva z kamene i cihel, dřeva a dalších materiálů při rekonstrukcích. Pokud zvažujete umístění bazénu na zahradě, ve filtrech je používán ostrohranný křemičitý písek, který má vyšší účinnost než kartušové filtry a pro celkové čištění vody následně potřebujete méně chemie.

V naší nabídce naleznete křemičitý písek pytlovaný po 25 kg. Každý pytel má praktický ventil. Objednávku můžete učinit z pohodlí domova a zásilka vám dovezeme na požadované místo na paletách.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy