Možnosti využití oblázků v zahradě

Přemýšlíte, čím zkrášlit a ozvláštnit svou zahradu? Chcete vzbudit obdiv návštěv a závist sousedů? Pak do zahrady kreativně zakomponujte oblázky.

 

Chcete-li dodat zeleni kolem domu nový rozměr, zvolte oblázky na zahradu. Je to přírodní a esteticky přitažlivý prvek, který je i nesmírně funkční a variabilní. Pokud přemýšlíte, jaké jsou možnosti využití oblázků v zahradě, inspirace na vás čeká možná právě v tomto článku.

Zahradní cestičky z oblázků

Jedním z nejčastějších způsobů využití je vytváření cest a chodníčků. Oblázky mohou být použity samostatně nebo v kombinaci s dlažebními kameny nebo štěrkem. Zajímavých efektů a kontrastů docílíte, pokud použijete oblázky na zahradu různých barev a odstínů. Okrasné kameny zahradě přidávají na atraktivitě a zároveň poskytují stabilní a odolný povrch pro chůzi. Zajímavým tipem jsou tzv. smyslové chodníčky, které kromě dekorativní funkce mohou sloužit i k masáži chodidel.

Oblázky na ohraničení záhonů

Oblázky do zahrady jsou skvělou volbou pro ohraničení záhonů nebo obsypání stromů a keřů. Napomáhají estetickému oddělení různých částí zahrady a udržují mulč a hlínu na svém místě. Také chrání rostliny před škůdci a brání erozi půdy. Oblázky navíc představují perfektní útočiště pro drobné živočichy a různé druhy hmyzu. Jejich výskyt tak prospívá biologické rovnováze vaší zahrady.

Zdroj: Freepik

Vodní prvky, umění a meditace

Ideálním doplňkem příjemného, uklidňujícího a přirozeně působícího prostředí jsou vodní prvky. Oblázky na zahradu dokáží zvýraznit krásu fontánky, malého jezírka i vodopádu. Navíc přispívají k čistotě vody, protože protékající vodu přirozeně filtrují a redukují množství obsaženého bahna. Popustit uzdu fantazii je možné při kreativním uspořádání a tvorbě zajímavých obrazců. Inspirovat se lze například v japonských zahradách, které využívají okrasné kameny k vytvoření meditačních kruhů a relaxačních zákoutí.

Okapové chodníky

Oblé kamínky poslouží jako výborná drenáž kolem domu, která je bezúdržbová a navíc dekorativní. Vrstva oblázků pomáhá vsakování vody při dešti a chrání fasádu před znečištěním od zeminy. Oblázky do zahrady mohou pomoci také vyřešit problém s odvodněním příliš vlhkých částí zahrady. Jejich přítomnost zvýší propustnost půdy a brání odplavování půdy při velkých deštích.

Oblázkové zídky a skalky

Podobně jako v případě chodníků můžete oddělit různé zóny ve vaší zahradě i pomocí oblázků vrstvených na sebe a vytvořit tak velice efektní zídky. Oblázkové zídky po vysypání zeminou osázejte oblíbenými rostlinami. Skvěle se v nich vyjímají skalničky nebo bylinky. Oblázky na zahradu lze použít také ke zpevnění svahů, modelování terénu a k dekoraci skalek.

Tipy pro práci s oblázky

Chcete-li dosáhnout harmonického výsledku, držte se jednotného stylu a nezapomínejte, že méně je většinou více. Požadovanému designu je třeba přizpůsobit velikost a barvu oblázků. S těmi menšími skvěle dotvoříte drobnější detaily, pro robustnější a odolnější struktury jsou zase vhodné větší kameny. Před pokládáním je třeba vyrovnat podklad a pokrýt jej geotextílií, která zabrání růstu plevele a usnadní budoucí údržbu. A aby si vaše oblázky uchovaly dlouho svou krásu a funkčnost, věnujte čas pravidelnému čištění a kontrole jejich povrchu.

Oblázky do zahrady - jednoduchá a přírodní krása

Ať už jste zkušený zahradník nebo teprve objevujete kouzlo zahradničení, oblázky do zahrady představují jednu z nejvšestrannějších možností, jak oživit a zkrášlit každý exteriér. Nejenže poskytují praktické řešení pro odvodnění a zpevnění půdy, ale také nabízejí nekonečné možnosti pro kreativní a estetické využití. Od skalek a zídek přes okrasné chodníčky až po dekorativní ohraničení záhonů. Oblázky dodávají každému projektu jedinečný charakter a s jejich použitím můžete proměnit každý kout zahrady ve výjimečný a obdivuhodný prostor.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy