Neobyčejný okrasný štěrk do vaší zahrady

I tak obyčejná věc jako je okrasný štěrk, dokáže stvořit úsměv na rtech. Tvorba nových projektů vám přinese dobrý pocit, že jste to dokázali sami. Fantazírujte s námi.

I tak běžná věc jako je okrasný štěrk, ve vás může probudit neskrývanou radost. Zkuste si to doma. Přinášíme vám pár nápadů. Objasníme, jaký materiál můžete názvem štěrk pojmenovat, a kde ho popřípadě nakoupit.

Zahradu vylepšíte okrasným štěrkem

Kreativním projektům se meze nekladou, obzvlášť když jde o zahradu. Pokud vás zlobí v zimě rozbahněné cestičky na pozemku nebo chcete jen vytvořit něco nového, využijte okrasný štěrk. Už jen těšit se z toho pocitu, že jste to zvládli sami, je krásné. Česká klasika - kačírek i slavný bílý mramor Bianco Carrara - vám při správném použití vykouzlí úsměv na rtech.

Co je to okrasný štěrk?

Geologové definují štěrk dvěma způsoby. Ten první popisuje vznik přírodním procesem u kamenů označených tímto pojmem. Působením vody v řekách, jezerech a na mořském pobřeží došlo k opracování různých hornin a minerálů v nesoudržný materiál. Jednotlivá zrna nebo valouny jsou větší než 2 a menší než 256 mm. Proto druhou variantou počátku existence okrasných štěrků je lidskou činností drcená přírodní hornina.

Zdroj: Freepik

Pestrost okrasného štěrku

V lomech zpracovaný okrasný štěrk má snad nekonečné množství variant. Stačí si vybrat horninu a drtička už připraví jakoukoliv surovinu různé velikosti. V zásadě se používají estetické a odolné materiály, jako jsou například mramory, ruly nebo žuly. Výsledná drť se dá i zaoblit do valounů v tromlovacím stroji, který připomíná obrovskou míchačku betonu. Společně s kameny se přidá voda a speciální brusivo, které se na konci procesu vypláchne vodou. Je to s expresní rychlostí napodobená činnost vodního toku.

Sněhobílý okrasný štěrk

Nejoblíbenější je okrasný štěrk bílý s původem v mramoru. Staletí používaná a proslavená je Bianco Carrara. Proč se o ní říká, že je slavná? Velké bloky používal renesanční sochař Michelangelo Buonarroti a italský lom nedaleko Carrary se objevil v úvodní scéně jedné z “Bondovek”. K dostání je v podobě drtě a valounků. Vypadá jako čerstvý sníh a dokáže rozzářit jakékoliv prostory na zahradě i v interiéru.

Zdroj: Freepik

Růžový okrasný štěrk doplní růže

Tmavou růžovou až oranžovou barvu má Rosso Verona, pocházející z Toskánska. Jde o načervenalou horninu, která obsahuje zkamenělé schránky amonitů. Výborně se doplňuje s růžemi. A to jak barevně, tak i podporou jejich růstu uvolňováním vápníku při zalévání. Temně černý je další z krystalických vápenců Nero Ebano. Jeho barva ho předurčuje pro smuteční účely. Používá se převážně jako zásyp na hrobech. Tyto mramorové okrasné štěrky je možné zakoupit v podobě drtě i valounků.

Lávový okrasný štěrk milují všechny rostliny

Rudý lávový štěrk Lapillo Rosso je u zahradníků velice oblíbený. Krásně vypadá a má výborné vlastnosti v podobě zadržování vody v pórech. Stromy a další rostliny, kolem kterých tento okrasný štěrk nasypete, mohou postupně čerpat uloženou vodu a další živiny. Další výhodou je, že jej můžete použít u všech rostlin - od preferujících vápník po kyselomilné.

Česká klasika na poli okrasného štěrku

Tradiční použití v naší kotlině má přírodní okrasný štěrk jménem kačírek. Jsou to proprané a vytříděné okrasné kamínky pestrého složení, s původem v říčních náplavech. Pro tyto okrasné štěrky je typické využití v okapových chodníčcích, které pomáhají odtoku srážkové vody od základů budov. Drobná frakce vytvoří krásnou a stálou výplň vegetačních dlaždic. Výhodou je, že se zbavíte sekání a neustálého dosévání trávy.

Kde a jak nakoupíte okrasný štěrk?

V naší nabídce naleznete všechny výše uvedené formy okrasného štěrku, které si můžete zakoupit pro použití v okolí vašeho domu. Vyberete si v klidu obývacího pokoje. Celý sortiment je uložen v pytlích s praktickým ventilem. Prodej probíhá po paletách už od váhy 100 kg. Doprava je po celé České republice zdarma.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy