Okrasné zahrady v přirozené kráse

Přírodní okrasné zahrady jsou více než jen esteticky přitažlivým prvkem v našem okolí. Jsou také vyjádřením touhy po spojení s přírodou v její nejčistší formě.

Přírodní okrasné zahrady jsou více než jen esteticky přitažlivým prvkem v našem okolí. Přinášejí řadu významných výhod, které jsou důležité jak pro naše osobní pohodlí, tak pro blízkou flóru a faunu. Různé typy lučních a horských zahrad jsou nejen reakcí na současné ekologické výzvy. Jsou také vyjádřením touhy po spojení s přírodou v její nejčistší formě.

Okrasná zahrada v designu horské louky

Krajinná okrasná zahradní architektura představuje mnohem více než jen estetickou kompozici. Jedná se o hlubokou filozofii a praxi, která klade důraz na harmonii mezi člověkem a přírodou. Jde o snahu vytvořit prostředí, které odráží a podporuje blízké ekosystémy, ač je to lidmi vytvořená okrasná zahrada. Inspirace se nachází za hranicí města nebo vesnice. Jsou to místa, kde si každá rostlina musí vybojovat svůj prostor pro existenci a každý kus horniny je dekorativní kámen.

Jakou funkci plní zahrada okrasná a divoká?

Pro současné klima je důležité, že okrasné zahrady lučního nebo horského typu snižují potřebu zavlažování, hnojení a použití pesticidů. To je nejen šetrnější pro přírodu, ale také zmenšují náklady spojené s údržbou. Ušetří i spoustu času. Další výhodou je poskytnutí útočiště a zdrojů pro místní faunu. Přítomnost kvetoucích rostlin přitahuje a podporuje různé druhy ptáků, motýlů, včel a dalších opylovačů. Takové okrasné zahrady nejenže poskytují vizuální zážitek a umožňují pozorovat její různorodost, ale jsou čirým spojením s přírodou.

Zdroj: Freepik

Čím vyšperkovat okrasné zahrady?

Ptáte se, jaké okrasné prvky do zahrady stojí za začlenění? Jsou to oblázky a valounky, protože se přirozeně vyskytují ve všech typech terénu. K jezírkům se hodí valouny. Na okrajích lučních ekosystémů mohou být skalky s ostrohrannými dekorativními kameny, kam se chodí vyhřívat ještěrky či hmyz. Nášlapné kameny po celém pozemku poskytnou možnost pozorování živoucího ruchu. Plochý pískovec v cestičkách navede k těm nejdůležitějším bodům. Klasická a dominantní okrasa do zahrady může být velký monolit, který působí jako přírodou stvořená socha.

Klíčové principy okrasné zahrady – inspirace v okolní přírodě

Výběr domácích neboli původních rostlin je základem, protože se přirozeně vyskytují v dané oblasti a jsou adaptovány na místní klima a půdní podmínky. Z toho vyplývá, že potřebují méně údržby, jsou odolnější. Dochází k zachování lokálního genofondu. Důležitá je také podpora udržitelných postupů, jako je sběr a využití dešťové vody, kompostování organického odpadu a použití přirozených metod kontroly škůdců a nemocí. Tak lze vytvořit udržitelné a vyvážené prostředí, které je krásné na pohled.

Jaké typy okrasné zahrady se hodí na váš pozemek?

V mírně svažitém terénu se středně výživnou půdou se bude dařit ekosystému podobnému louce. K dostání je osivo, které pomůže rychlému růstu travin a květin, jako jsou kopretiny nebo modré zvonky. V podmáčených oblastech se vyplatí vyhloubit oblázkové jezírko, které bude vhodným prostředím pro ryby či obojživelníky. Jako ukázka okrasné zahrady přirozeného typu v kamenitých a chudých půdách slouží i skalka - imitace horského terénu. Lze ji osadit mateřídouškou, koniklecem či dalšími rostlinami s nedalekým výskytem.

Proč se vyplatí mít u domu užitnou a relaxační oblast?

V blízkém okolí domu je vhodné mít udržovanou část pozemku jako přechod do divoké zahrady. Je možné pěstovat si tam ovoce a zeleninu v bio kvalitě nebo bylinky, které se hodí do kuchyně. Místo na pozorování zvířecích a hmyzích návštěvníků v podobě posezení je také dobrým nápadem. Osobní prostor pro relaxaci je odměnou za ekologický přístup k zahradničení. Pochozí plochy je vhodné vyplnit kamennou drtí nebo oblázky. Díky nim nedojde k zašpinění obuvi a zároveň umožní lepší vsakování vody do půdního profilu.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy