Pískovec není jen pro sochaře
Pískovec je složitý mozaikový obraz, skládající se z kousků minulosti a krásy malých zrnek minerálů. Nyní může být skvělým společníkem pro každou zahradu.
Pískovec je složitý mozaikový obraz, skládající se z kousků minulosti a krásy malých zrnek minerálů. Tato hornina oplývá bohatou historií a unikátními vlastnostmi. Po staletí sloužil stavitelům a umělcům pro ztvárnění představ a plánů. Nyní může být skvělým společníkem pro každou zahradu. Stačí si vybrat některý z dostupných druhů.
Pískovec – vznik v jezerech a mořích
Tento sediment se zrodil ukládáním a následným zpevněním písku ve vodním prostředí. Podobné procesy neustále probíhají i v současnosti. Proto má pískovec výskyt prakticky v každé zemi na naší planetě. Zatímco někde dominuje červený pískovec, jinde můžeme narazit na odstíny šedé či žluté. Tato pestrost barev je důsledkem různých minerálů, které se v něm nacházejí. Dále má velký vliv na barevný tón podnebí a místo, kde se usadil.
Zdroj: Freepik
Pískovec – vlastnosti a funkce obsažených minerálů
Kámen pískovec obsahuje převážně křemen. Jeho zrna jsou velmi tvrdá a odolná, což přispívá k pevnosti materiálu. Jde o hlavní složku horniny. Jílové minerály jsou ve žluté a šedé. Slouží jako silné pojivo mezi jednotlivými oblázky s velikostí do 2 mm. Zlepšují trvanlivost a odolnost pískovce vůči povětrnostním vlivům. Kalcit může být přítomen v pískovci jako výplňová složka. Hematit je nositelem železa a dodává červenou barvu. Slídy propůjčují třpyt. Občas jsou přítomné silicifikované organické materiály jako například dřevo.
Český a zahraniční pískovec
Až čtvrtinu hornin na povrchu naší planety tvoří pískovec. Výskyt v ČR je významný díky skalním městům, která je možné navštěvovat jako výletní místa. Obzvlášť Český ráj nebo České Švýcarsko jsou zářnými příklady. Místní surovina byla po staletí využívána na tvorbu soch. Z pískovců u Ralska se těžil uran loužením kyselinami. Ze zahraničních lokalit je nutné vyjmenovat americká pískovcová skalní města, jako například národní park Arches a kaňony Antelope nebo obrovský vrstevnatý Grand Canyon.
Pískovec je indikátorem prostředí a klimatu
Červené a arkózové pískovce značí, že v době jejich usazování bylo pouštní klima. V naší oblasti jde zejména o sediment pozdních prvohor, konkrétně z permu. Jde o velmi rozpadavý materiál. Druhohorní (křídové) nažloutlé křemenné pískovce napovídají, že tehdejší moře bylo tropické. Je to mírně odolná hornina, která má na svých tektonicky vyzdvižených okrajích skalní města a věže.
Pískovec v zahradě
Proč mít na svém pozemku pískovec? Kámen dovezený ze zahraničí je velice odolný a estetický. Zemité tóny mu dodávají harmonii. Kdo hledá šlapáky, které vydrží silné mrazy, zvolí indický pískovec. Využití je doporučeno jako nášlapy do záhonů, mezi trávník nebo i do dlážděných chodníků. Velmi estetický železitý pískovec Rainbow v různě velkých valounech, ozdobí každou zahradu. Jde o raritní surovinu z Číny, která oslní pruhy v krémových, okrových až hnědých odstínech.
Závěrem o pískovci
Ať už se díváme na historické památky, procházíme se zahradou nebo obdivujeme moderní architekturu, všude můžeme objevit kouzlo a krásu pískovce. Jeho příběh je dokladem toho, jak příroda dokáže vytvořit praktický a estetický materiál. Kvalita a jeho vlastnosti mohou záviset na konkrétním minerálním složení a složkách přítomných v pískovci. Proto volte moudře z ověřených surovin.