Vážení zákazníci, vzhledem k aktuální složité povodňové situaci může dojít k prodloužení termínu dodání. Děkujeme za pochopení!

Tajemství zahradního designu – kamenná drť

Kamenná drť zažívá renesanci. Jak kombinovat různé velikosti kamenů, druhy hornin a barvy? Poradíme!

Kamenná drť zažívá renesanci. Je to způsobeno díky jednomu luxusnímu zdroji – barevným italským mramorem. Umělci v zahradním designu vždy naleznou dokonalou lokalitu, kde se bude vyjímat a rozzáří celý pozemek. Jak kombinovat různé velikosti kamenů, druhy hornin a barvy? Jak dosáhnout jedinečného kontrastu, aby každý prvek přitáhl pohled pozorovatele?

Kamenné drtě z italských mramorů – kde najdou své místo?

Okrasné drtě z mramorů jsou známé svou jedinečnou paletou barev a vzorů, které přinášejí do každého prostoru neopakovatelný vzhled. V zahradním designu nabízí tyto kamínky různých frakcí širokou škálu možností pro dekorativní úpravy. Jsou to cestičky, mulčovací vrstvy v záhonech, detailní výzdoba kolem vodních prvků nebo dekorace exotických zahrad. Díky své odolnosti a estetické hodnotě jsou italské krystalické vápence ideálním materiálem pro vytvoření jedinečného a udržitelného venkovního prostředí.

Jak kombinovat kamennou drť různých barev?

Mramory z různých částí Itálie jsou přírodně zbarvené obsahem ve struktuře zakomponovaných minerálů, proto je jejich odstín vnitřně stálý. Kombinace odlišných tónů může přinést do zahrady dynamiku a hloubku. Mícháním různých odstínů a velikostí získají vizuálně zajímavý efekt, který může odrážet osobitý charakter místa. Lze využít kontrast (černý Nero Ebano vs. bílý Bianco Carrara), podobné odstíny v rámci jedné barvy (tlumeně červený Rosso Verona vs. kaštanový Marrone) či využít pastelový a neutrální odstín (medový Giallo Siena vs. bílý Bianco Carrara).

Zdroj: Freepik

Jak působí okrasná drť různých frakcí v jednom projektu?

U chodníčků lze z kamenů větších rozměrů vytvořit lem a pochozí prostor zaplnit drobnou kamennou drtí v totožné barvě. Nebo se pro originální efekt hodí speciální kombinace podle vkusu majitele zahrady – například odstínováním průběžnou směsí dvou a více jemných barev ( bílý Bianco Carrara – cappuccino Botticino – kaštanově hnědý Marrone). V dekoračních plochách je možné vytvořit iluzi centrálního pohoří z leteckého pohledu. Jde o pečlivé sestavení, kdy se do středové části individuálně umístí větší frakce a obklopuje se stále menšími kamínky.

Variace s dalšími materiály

Kombinovaná kamenná drť z italských barevných mramorů s lámanými kusy kamenné kůry se zlatavým leskem slíd nebo porézními lávovými kamínky Lapillo Rosso může zahrádce dodat kontrastní texturu a barvu. Při výběru materiálů je dobré zaměřit na perfektní vyladění detailů. Současně stojí za úvahu, jak budou rozličné materiály vypadat za různých světelných podmínek nebo při dešti.

Kamenné drtě a oblázky v harmonii

Zahrada plná různorodých tvarů vytváří vizuálně bohatý a přitažlivý prostor. Když se zkombinuje kamenná drť a valounky, dochází k nalezení rovnováhy mezi jemností a hrubostí. Použití větších zaoblených mramorů jako pohledových bodů v místech pokrytých jemnějšími drcenými kamínky může přidat zajímavý vizuální rozměr, kdy velké exempláře evokují sochy.

Závěrem o kamenných drtích

Italský mramor představuje nejen odolný a estetický materiál, ale jde i o příležitost pro kreativní tvůrce. Nejvíce univerzální surovinu v této oblasti představuje kamenná drť. Cena se na první pohled může zdát vyšší, ale hodnota výsledného díla vytvořeného na základě vlastní fantazie, bývá nevyčíslitelná. Správná kombinace velikostí a barev může vytvořit harmonický a vizuálně působivý venkovní prostor, který bude zároveň odrážet osobnost a styl majitele.

 

 

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy