Údržba pískoviště je klíčová

Přinášíme vám tipy, jak probíhá pravidelná a dlouhodobá údržba pískoviště. Poradíme také s výběrem toho nejlepšího materiálu. Nechte se inspirovat.

Pískoviště je pro mnohé z nás místem nostalgických vzpomínek na dětství. Je to magický kout, kde se rodí první přátelství, a kde děti poznávají svět kolem sebe. Chcete si být jisti, že si vaše děti hrají v čistém a bezpečném prostředí? Přinášíme vám několik rad, jak probíhá pravidelná a dlouhodobá údržba pískoviště. Poradíme také s výběrem toho nejlepšího materiálu.

Hygienický písek potřebuje certifikát

Kdo se chce pečlivě věnovat údržbě pískoviště, potřebuje i správný materiál pro jeho vyplnění. Zárukou pro zdravotní nezávadnost je písek s certifikátem z jedné z akreditovaných laboratoří. Vzorek se testuje podle Vyhlášky č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických limitů písku v pískovištích, společně s rozepsanými limitními hodnotami v příloze č. 14. Tato norma platí i pro pískoviště na veřejných prostranstvích. Atest minimalizuje možnost vzniku alergií, ekzémů, bakteriálních a dalších onemocnění.

 

Zdroj: Freepik

Jak udržet dokonalé vlastnosti certifikovaného písku?

Pokud se rozhodnete správně a investujete do certifikovaného písku, čeká vás pravidelná údržba. Ta zajistí minimální riziko nemocí u vašich nejdražších. Prohrabání před hrou smíchá vrstvy a provzdušní surovinu. Zabrání se tak vzniku plísní, které jsou silným alergenem. Až se vaše ratolesti přestanou bavit, je nutné uklidit veškeré hračky a donesené přírodniny. Nutností je také zakrytí pískoviště. To zabrání volně žijícím živočichům znečištit písek a také znemožní napadání lístků nebo větviček z blízkých stromů.

Jak můžete dezinfikovat písek?

Tou nejpřirozenější dezinfekcí je přímý sluneční svit. Dokáže prohřát celé pískoviště do vyšších teplot a navíc obsahuje ve svém spektru UV záření, které likviduje viry a bakterie. Další možností je horká voda. Propařením se opět vyhubí nežádoucí zárodky nemocí. Jde o méně praktický způsob než je osvícení sluncem. Nepoužívejte pro dezinfikování chemikálie. Ty mohou zůstat přítomné mezi jednotlivými zrníčky a způsobit podráždění nebo poleptání kůže vašich nejmenších členů rodiny.

Pravidelná údržba pískoviště

Stav samotné konstrukce je nutné kontrolovat před začátkem sezóny, ale i průběžně. V předjaří za slunečných dnů je vhodné natřít dřevěné části zdraví neškodným a voděodolným nátěrem. Důležitá je prohlídka rohů a třísek, které se mohou objevovat na obvodu pískoviště. Nejlépe je celé pískoviště pravidelně ošmirglovat. Rizikové je i odloupnutí kousku betonu nebo odhalení kovových částí ztraceného bednění. Miniaturní plastová pískoviště mohou popraskat. Pak hrozí skřípnutí kůže či jiná zranění.

Po jaké době je nutná výměna písku v pískovišti?

Ať už jde o pískoviště v domácnosti či na veřejném prostranství, písek by měl být vyměněn jednou za rok. Ideální je jarní období. Vhodné je i spojení s pravidelnou údržbou konstrukce. Nový písek do pískoviště přináší hygienicky nezávadnou surovinu a minimum obav o dětské zdraví. Vždy mějte uchovanou zásobu v uzavřených pytlích, kterou je možné kdykoliv přisypat. Při hře se vždy trocha zrnek roznese po okolí.

Shrnutí údržby pískoviště v průběhu roku

Příchod jara znamená prověření pískoviště po zimním spánku a intenzivní přípravu na nadcházející herní období. Teplé jaro a léto jsou ve znamení nejvyšší frekvence používání a každodenní údržby. Když se podzimní listí začne zbarvovat do žluté a červené, je na čase pískoviště připravit na chladné dny a důkladně jej zakrýt. V zimním období je vhodné odstranit sníh.

Mít dětské pískoviště na hraní je jako mít kousek pláže přímo ve vaší zahradě. Je to nejen prostor, kde se děti mohou bezpečně vyřádit a rozvíjet svou fantazii, ale také místo, kde se učí nové dovednosti. Jak s tím můžete vašemu potomkovi pomoci, si přečtěte v našem článku: Jak kreativně zabavit dítě na pískovišti?

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy