Víte, jak dokonale pečovat o přírodní kámen?

Přírodní kámen je symbolem elegance a odolnosti. Správnou údržbou může tento dar naší planety vydržet v dobré kondici po generace. Zjistěte, jak na to!

Nespočetnými odstíny, texturami a vzory disponuje přírodní kámen. Je symbolem elegance a odolnosti a také v sobě spojuje umění a historii. Od starověkých památek po moderní architekturu byl, je a vždy bude synonymem pro trvalost a styl. Správnou údržbou může tento dar naší planety vydržet v dobré kondici po generace. Trocha občasné práce za to stojí.

Kde všude najdeme přírodní kameny ve své blízkosti?

V interiéru se přírodní kámen využívá na kuchyňské pracovní desky. Opracované nebo plošně naštípané horniny jsou často materiálem na dlaždice, obklady či schodiště. V exteriéru jsou vhodné na chodníky, šlapáky a jako výplň různých pochozích ploch. Drobné kameny dekorují samostatné nebo trvalkové okrasné záhony, kde nahrazují rychle degradující mulčovací kůru. Valouny jsou výborné na vyplnění jezírek či do funkčních okapových chodníčků. Na přírodní kameny lze narazit prakticky kdekoliv.

Co všechno přírodní kámen „zažívá“?

Přírodní kámen každý den čelí různým výzvám. Venku se potýká s přírodními živly - deštěm, kroupami, sněhem, mrazem a sluncem. I růst mechů a plevelných rostlin horninám neprospívá. Dále musí tyto materiály vzdorovat civilizačním vlivům, jako jsou posypové soli v zimním období, olej nebo jiné provozní kapaliny z automobilů. Uvnitř je kámen vystaven běžným domácím nehodám, jako jsou rozlití nápojů nebo pády různě těžkých předmětů.

Zdroj: Freepik

Jak vypadá běžná péče o přírodní kámen v interiéru?

Horniny jsou symbolem elegance s velmi jednoduchou pravidelnou údržbou. Základním způsobem, jak vyčistit přírodní kámen je mytí, pravidelné zametání nebo vysávání. A to vše probíhá bez nutnosti použití silných chemikálií. Vhodnými společníky v boji proti nečistotám jsou voda, klasické mýdlo, nebo produkty speciálně vyvinuté pro péči o přírodní kámen. V exteriéru se pak spolehněte na sílu proudu vody pod tlakem a občasné zametání. To zajistí, že kamenné plochy zůstanou krásné a nedotčené.

Jak vyčistit přírodní kámen opravdu důkladně?

K dostání jsou i speciální přípravky dostatečně silné a zároveň šetrné i k citlivým materiálům. Jejich spektrum zahrnuje odstranění běžných nečistot až po hloubkové zbavení špíny, které vrátí přírodnímu kameni jeho původní krásu. Jsou tu přípravky pro čištění, impregnování nově položených povrchů, odstraňování odolných skvrn od gumových podrážek a mnoho dalších. Některé produkty přinášejí dokonce bonus v podobě lesku, což je ideální pro obklady a dlažby. V nabídce nechybí ani odstraňovače vodního kamene.

Víte, jak správně impregnovat přírodní kámen?

Impregnace je ošetření povrchu přírodního kamene, které zamezí zašpinění nebo hloubkovému zanesení vápenitými usazeninami z tvrdé vody. Je vhodné provádět jej každé dva roky, ale životnost tohoto ochranného štítu je individuální. Odvíjí se od míry používání a frekvence čištění. Čím častěji se zbavujete nečistot, tím dříve bude třeba impregnaci obnovit. Doporučuje se aplikace na suchý kámen. To zaručí odolnost před vlhkostí, oleji, mastnotami a odolný proti kyselinám a zásadám.

Jak vyčistit přírodní kámen se zahradní expozicí?

Základem je odstraňování listí, větví a jiných organických nečistot, které se mohou hromadit v kamenných záhonech. To pomáhá zabránit růstu mechu a plevelů, společně s občasným prohrabáním. K běžné očistě patří omytí vodou z hadice. Pro individuální zbavení nežádoucího ušpinění u přenositelných exemplářů lze použít slabý roztok mírného mýdla. Existují i speciální prostředky určené pro zahradní přírodní kameny. Silné kyseliny a zásady není vhodné využít, protože mohou poškodit nebo zesvětlit barvu hornin.

Odstranění plevelů je také skvělou prevencí

Mech a plevele je možné odstranit ručně. Toto je nejšetrnější metoda k samotným horninám. Lze použít přírodní herbicidy. Ale je nutná opatrnost, aby nedošlo k poškození rostlin v okolí. K ochraně je vhodná i impregnace speciálně určená pro exteriéry a specifický druh přírodního kamene. Specializované formy jsou účinnější než univerzální. U dlažby je dobrým krokem pravidelná likvidace mechů a plevelů spojená s doplněním spárovacího materiálu.

Hana Vytopilová
Autor

Hana Vytopilová

Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.

Zájmy: geologie, ekologie, fotografie, dostihy