Víte, jak plně využít ploché kameny na chodník?
Chcete se inspirovat, kam a jak položit ploché kameny na chodník? Udělejte to tak, aby vyžadoval jen minimum péče, poradíme vám.
Přírodní kámen od nepaměti slouží k dotváření našich cest a pěšin. Je to prastaré svědectví lidského spojení s přírodou. Tento tradiční materiál je odolný proti zubu času. Současně je více než jen surovinou - je to pevný základ každodenního života. Chcete se inspirovat, kam a jak položit ploché kameny na chodník? Udělejte to tak, aby vyžadoval jen minimum péče, poradíme vám. Zaměříme se na dláždění „na sucho“.
Chodník z kamene – postup a plán jsou základem
Začínáte plánovat chodník z kamene? V tom případě je čas rozehrát šachovou partii s přírodou a svými dovednostmi. Uvažujte jako stratég a vizionář - každý krok a každou část postupu, jak udělat chodník z kamenů, si řádně promyslete. Pokud obnovujete starý chodníček, máte již daný rámec. Ale i v tomto případě se nebojte překročit stín a dodat cestě nový rozměr, tvar či šířku. A pokud se chystáte na nový projekt, nechte se unášet představivostí a vytvořte vysoce praktickou cestu z kamenů.
Zdroj: Freepik
Jaké placaté kameny na chodník jsou nejlepší?
Poznejte kouzlo šlapáků z indického pískovce z podhůří majestátních Himalájí. Jeho odolnost proti opotřebení z něj činí dokonalou volbu pro frekventované zahrady a terasy. Je také oblíbený pro dlouhotrvající krásu. Každý krok po těchto kamenech je jako cesta přírodním rájem. Indické placaté kameny na chodník dodávají rustikální nádech každému pozemku.
V jaké šířce budete pokládat ploché kameny na chodník?
Šířka cesty není jen otázkou míry, ale reflexí jejího účelu. Bude to jen málo frekventovaná cesta? Pak postačí úzký pruh pěšinky s nášlapnými kameny. Ale pokud jde o běžný chodník z kamene od brány ke vchodu domu, měl by mít šířku 80 až 120 cm. Taková cesta je pak pohodlná a přístupná pro všechny. Lze po ní projet s kočárkem i invalidním vozíkem.
Chodník z kamene – postup před začátkem prací
Prvním reálným nástinem vzhledu je provizorní vyznačení za pomoci provázku a kolíků, případně nákres křídou či označovacím sprejem. Můžete se po ní zkusit projít a zjistit, zda je vyhovující. Při průchodu vysledujte i profil terénu a jaké je zde stoupání. Pokud jde o pozemek ve svahu, je lepší do budoucího chodníku začlenit i schody. Počítejte i s bezpečným pohybem v zimním období a v deštivém počasí. Při dláždění „na sucho“ se obejde bez betonu (mokrý způsob), potřebný je jen přírodní kamenný materiál.
Kolik materiálu budete potřebovat?
Když máte dokonalý návrh vaší budoucí cestičky, je čas proměnit vaše plány v čísla a objem materiálu. Představte si to jako puzzle, kde každý dílek je kousek materiálu, který vytvoří celkový obrazec.
Plocha kamenné dlažby v m2: vynásobte délku a šířku v metrech.
Při nepravidelném tvaru cesty neřešte výpočty oblouků a zjednodušte si celý proces převodem do obdélníků.
Objem podkladového štěrku či kačírku v m3: vynásobte délku, šířku a hloubku v metrech.
Potřebujete převést objem kačírku na váhu? Hustota se může odlišovat podle převažujících minerálů a hornin, ale zpravidla je v rozsahu 1,5 až 1,8 t/m3. Pro zjednodušení potřebujete 1,65 t pro objem 1 m3. Rezervou nic nezkazíte.
Dále je dobré pořízení drobné mramorové teraco drtě pro vyplnění spár. Je skvělá pro vytvoření barevného kontrastu.
Jak na to?
Samotná akce v terénu začíná vykopáním základů s mírným vyspádováním pro plánovaný odtok vody. Hloubka se podle zátěže pohybuje kolem 35 až 50 cm. Do připravených základů vložte geotextilii pro zabránění růstu plevele. Základním krokem, jak zpevnit kamenný chodník, je zhutnění podkladových drenáží. Ty jsou ve frakci 16/32. Pro zabránění prorůstání trávy lze využít neviditelný obrubník.
Pokládka plochých kamenů na chodník
Vybrané ploché kameny na chodníku by neměly být výše než 1 cm nad terénem. Nebude se o ně zakopávat, umožní bezpečný přejezd sekačce a zároveň se na nich nebude držet voda. Při dláždění kamenem „na sucho“ je nutné prvotně uložit kameny o 2 až 3 cm výš. Veškerý materiál si brzy sedne. Je dobré štěrk pod každým kamenem upravit tak, aby odpovídal spodní straně konkrétního pokládaného exempláře. Po vložení následuje doklepání gumovou paličkou pro perfektní usazení do lože.
Vyspárování plochých kamenů v chodníku
Po uložení kamenných dlaždic či nepravidelných šlapáků následuje vysypání spár a opětovné doklepání gumovou paličkou. To je nejlepší způsob, jak zpevnit kamenný chodník. Vhodným materiálem je buď drobná frakce kačírku, mramorová teraco drť nebo křemičitý písek. Je dobré počítat s tím, že budete potřebovat rezervu pro dosypání spár.
Výhody pokládky „na sucho“
Mezi hlavní výhody vkládání dlažby do přírodního štěrku patří technologická nenáročnost, snadné opravy a rychlé rozebrání chodníku. Díky kamenivu funguje chodník jako drenáž a napomáhá přirozenému vsakování vody do půdního profilu. Pozitivem je, že je možné práci rozložit do vícero dní, protože nehrozí riziko ztuhnutí betonu jako v případě mokrého způsobu realizace.